.

O festivalu

Napsal uživatel Anonym (neověřeno) dne Pá, 07/28/2017 - 18:36

 

Sabor Latino lze do češtiny přeložit jako „chuť Latinské Ameriky“. Na festivalu Sabor Latino Praha ochutnáte hudbu, tanec, užité umění a gastronomii mnoha kultur a zemí Latinské Ameriky. Hrát vám budou latinsko-americké taneční kapely v rytmech jako je salsa, cha-cha, bachata, bolero, merengue a cumbia. Program okoření koncert folklorní hudby z oblasti And, a to zejména z Peru, Bolívie, Ekvádoru a Argentiny. Krev vám rozproudí mexické mariachi, argentiské tango či brazilská samba. Zatančit si můžete kdykoli sami nebo během rychlokurzů salsy pod odborným vedením.

 Pro „latince“ je kultura nedílnou součástí života. Nejen kulturou je však živ „latinec“ . Zemi s vlažným vztahem k jídlu v Latinské Americe nenajdete. Svatební hostina trvá několik dní, ale ani po pohřbu vás pozůstalí nepošlou domů hladového. Na našem festivalu nikdo hlady neumře. Chuťové buňky naopak rozjitří tradiční jídla ze zemí jako je Mexiko, Kuba, Peru, Bolívie, Venezuela a Argentina. Na zdraví si připijeme vínem z Peru, Čile, Argentiny, Brazílie nebo Kuby. Za ochutnání stojí také mexické nebo kubánské pivo. Ostřejší nátury si přiťuknou kubánským rumem či mexickou tequilou. Jemnější povahy ocení kubánské koktejly, čerstvě lisované ovocné šťávy nebo mexické džusy, které zachutnají i nejmenším návštěvníkům.

Těžko říci, proč v zemích Latinské Ameriky nabyl obrovské obliby takzvaný mariánský kult. Má to souvislost s předkřesťanskou přítomností matriarchátu? Je Bůh žena? Dios Pacha Mama  by o tom jistě něco věděla. Společně s „mámou“ Marií je uctíváno i zrození. Proto by byl hřích, prezentovat latinsko-americkou kulturu a zapomenout na děti.

Ve spolupráci s lektory z dětských center, MŠ KinderGarten, profesionálními hudebníky a tanečníky nebo výtvarníky z Divadla Minor jsme připravili mnoho tematických dílniček a workshopů pro nejmenší. Děti si tak zatančí latinsko-americké tance, vyrobí si atrapy lidových hudebních nástrojů z oblasti And a Mexika, naučí se vytvořit loutku v podobě tradičních panenek z vybraných zemí Latinské Ameriky nebo si ozdobí a snědí perníčky ve tvaru obrazců z Nasca.

Protože víme, jak je těžké najít kulturní akci, na níž lze vzít s sebou děti, poskytneme dětem zázemí, vybrané kreativní dílny a malování na obličej ZDARMA!

Organizátoři a zakladatelé

Edwin Aguirre

studoval ekonomii a hudbu na Universidad Autónoma Tomás Friás v rodném bolívijském městě Potosí. S formací Tinkunaku se v rámci projektu Unesca podílel na propagaci andské hudby v Evropě. Roku 2000 založil latinsko-americkou kapelu Caribe, která za jeho vedení získala v roce 2003 titul Salsa kapela roku na Prague Latin Awards. Doma i v zahraničí natočil řadu CD, např. Tinkunaku, Encuentro, Mosoj Naň a jiné. Působil v mnoha latino kapelách a přičichl i k mexickému mariachi. Od roku 2009 účinkuje v kapele Encuentro, která se zaměřuje na latino a indiánský folklor. Hraje především na flétny a perkuse (bonga, congo, cahon atd) a obojí rovněž vyučuje. Rozeznít ale umí i klávesy, charango a takřka vše co vydává zvuky. V Čechách jej známe také jako tanečníka a učitele latinskoamerických tanců. V roce 2010 byl majitelem latino klubu Azúcar, v němž zorganizoval několik úspěšných kulturních akcí.

Eliška Aguirre

vystudovala fotografii na Pražské fotografické škole, dále studovala housle na Konzervatoři v Teplicích a Hudební a Divadelní vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Hudbě Jižní Ameriky se začala věnovat v semináři PhDr Vlastislava Matouška. Teoretické poznatky konfrontuje kontaktem s praxí a o jihoamerické hudbě přednáší na adekvátně zaměřených akcích. Roku 2009 založila kapelu Encuentro, která se specializuje na folklor andské oblasti a latinsko-americkou taneční hudbu. V kapele Encuentro hraje na housle, je dramaturgem koncertů a autorkou průvodního slova. Jako houslistka a hráčka na fidulu též působí v souboru historické hudby Karmína. Věnuje se kulturní publicistice, vytváří kulturní pořady v rámci výchovných koncertů, spolupracuje s Českým rozhlasem. V mateřských a základních školách učí předměty hudební, výtvarné, dramatické a gastronomické.